Tak som si povedala, že treba tú chémiu oživiť a prepojiť do bežného života. Na strednej škole je predsa len väčšia možnosť pracovať s deťmi/žiakmi interaktívnejšie a o to viac, keď učíte na odbornej chemickej škole. A tak som sa rozhodla, keď prišla výzva urobiť mydlá na výročie školy, že v pohode to dáme. A dali sme to!
Na výrobu sme použili (tajné) ingrediencie, ktoré sa však dajú dohľadať na internete. Farbu, ktorá sa nám páčila, napr. červené proste musia byť srdiečka a sovičky v žltej farbe sú krásne. Trošku sme aj experimentovali a inšpirovala som sa Youtube videom :) v ktorom vyrobili kávové mydlá. A tak sme vytvorili aj my :) A náš výsledok môžete vidieť na titulke tohto článku.
Za náš najlepší výtvor považujem 3D slnečnicu! Tá je totiž úplná topka :) A v reále vyzerá omnoho lepšie ako na fotke.
No okrem samotnej výroby a praktických zručnosti sme sa čo to dozvedeli aj o samotnom procese výroby mydla. A samozrejme sme si to prešli všetko pekne odborne. Pretože ja zastávam heslo: Nie je dôležité veci vedieť urobiť, ale im aj rozumieť!
Ak by sme chceli vyjadriť mydlo v podobe chemického vzorca vyzeralo by to takto:
CH3-(CH2)n-COO−Na+
Všeobecný vzorec molekuly mydla - sodnej soli vyššej mastnej kyseliny. Na ľavej strane je nepolárny (hydrofóbny) koniec a na pravej strane je polárny (hydrofilný) koniec.Samotná výroba mydla spočíva v metóde - ZmydelňovanieMydlá sú zvyčajne zmesi sodných a draselných solí vyšších mastných kyselín, ktoré pochádzajú z olejov alebo tukov. Tieto reagujú s hydroxidom sodným alebo hydroxidom draselným v procese zvanom zmydelňovanie. Pôsobením hydroxidu sa triacylglyceroly v olejoch alebo tukoch štiepia alkalickou hydrolýzou za vzniku glycerolu a príslušných draselných alebo sodných solí, ktoré tvoria surové mydlo. Historicky sa využíval hydroxid draselný, získavaný z popola spálenej rastlinnej alebo drevnej hmoty.
Metódy zmydelňovania v základe rozlišujeme dve:
- metóda za tepla - celý proces prebieha pri pomerne vysokých teplotách (až do 80 °C), ktoré umožňujú väčšiu kontrolu celého procesu, táto metóda je výhradne používaná v priemyselnej výrobe. Pri výrobe priemyselne vyrábaných mydiel pri procese zmydelňovania sa zámerne oddeľuje glycerín a predáva sa ako vedľajší produkt. Táto metóda takisto umožňuje výrobu transparentných mydiel.
- metóda za studena - najjednoduchšia a najprírodnejšia metóda, veľmi vhodná pre domácich kutilov. Tuky/oleje a hydroxid reagujú prirodzene za nízkych teplôt, bez varenia. Tento postup neumožňuje oddelenie glycerínu, takto vyrobené mydlá sú ním teda prirodzene bohaté.
Dostaňme sa ale k podstate PREČO MYDLO PERIE?
Mydlo sa rozpúšťa vo vode, na rozdiel od nečistôt, ktoré obyčajne vodu odpudzujú: tuky, oleje, sadze, pot, prach...Nečistotu možno z textilu uvoľniť iba vtedy, keď čistiaci prostriedok prenikne do tkaniny a zmáča ju. Voda vlákno zle zmáča. Mydlový roztok znižuje napätie na rozhraní oleja a vody. Hydrofóbne tkaniny sa mydlovým roztokom zmáčajú. To je dôležitý predpoklad odstránenia nečistoty. Látky, ktoré znižujú napätie na rozhraní dvoch látok, sa nazývajú tenzidy.
Mydlo je tenzid. Štruktúra aniónov mydla. Pozostávajú z hydrofóbnej časti a hydrofilnej časti. Podstata účinku tenzidu mydla spočíva výlučne v štruktúre aniónov mydiel. Vodné roztoky mydla obsahujú ióny Na+ alebo K+ a anióny mastných kyselín s dlhým reťazcom. Záporne nabitá "časť" aniónu mydla (hydrofilná skupina COO-) sa vtláča medzi molekuly vody. Hydrofóbny alkylový reťazec preniká cez rozhranie a vyčnieva z vody. Anióny mydla sa zhromažďujú na rozhraní medzi hydrofilnou a hydrofóbnou látkou. Vznikom peny sa zväčšuje rozhranie medzi vodou a vzduchom. Vznik peny dokazuje povrchovú aktivitu aniónov mydla.
Verím, že som Vás inšpirovala a pre ďalšie fotky a pokusy a inšpirácie môžete navštíviť moju FB stránku - madebyscience, kde toho bude postupne viac :)
by ViErKa
0 Comments:
Zverejnenie komentára